Dlaczego przedsiębiorstwa są destrukcyjne? Postscriptum

Zarząd sprawujący swoją funkcję w krótkim okresie i inwestorzy krótkoterminowi, chcą uzyskać szybko zwiększenie wyceny, kosztem wyceny w dalszym okresie. Monopol to najefektywniejsza droga do osiągnięcia tego celu. Jednocześnie jest to wymierny ubytek dla całej gospodarki, nie tylko ze względu na nieefektywne dostarczanie towarów i usług, po zawyżonych cenach. Strata jest również po stronie opóźniania tworzenia i wdrażania innowacji, co potęguje efekt nieefektywności i docelowo powoduje destrukcję systemu.

Warto również zwrócić uwagę, iż wraz ze wzrostem organizacji, spadają możliwości przeprowadzania głębokich zmian, kierowania nim. Przerośnięta biurokracja jest możliwa do utrzymania jedynie dzięki efekcie skali i sztucznie zawyżonej marży. Drogą w takim przypadku jest nic innego jak jedynie monopol.

***

Ludzie w dużej części przypadków mają niepohamowane żądze, ciągle chcą więcej. Odróżnia nas to od zwierząt, które przejawiają aktywność w związku z brakiem podstawowych czynników pozwalającym im zapewnić przedłużenie swojego gatunku. Proces ewolucji pozwolił ludziom podporządkować sobie cały świat zwierzęcy. Jedynie człowiek wykazuje ciągły apetyt rozwoju, dogłębnego poznania swojego otoczenia. Ten zbiór cech ma niewątpliwie swoje odniesienie do tworzenia i zarządzania przedsiębiorstwami, rozumianymi jako zbiór osób decyzyjnych zarządzających wartościami materialnymi i niematerialnymi w ramach organizacji. Przedsiębiorstwo działa egoistycznie i kieruje się rozsiewaniem swojego „kodu genetycznego” we wszystkich możliwych kierunkach. Gdyby nie ograniczoność tych kierunków, to proces ten mógłby trwać w nieskończoność, ponieważ nie wiąże się z nim pojęcie sytości, zaspokojenia. Dodatkowo proces ten z biegiem czasu musi nabierać na sile aby osoby decyzyjne mogły odczuć zwiększenie poziomu szczęścia (1).

Zastrzeżenie: powyższe tezy nie zostały zrecenzowane oraz zweryfikowane empirycznie. Należy traktować je jako osobistą opinię autora.

Bibliografia

1) badania zespołu Daniel W. Sacks, Betsey Stevenson i Justin Wolfers, Institute for the Study of Labor (IZA), Bonn, źródło: http://kariera.pb.pl/2959121,7169,pieniadze-jednak-daja-szczescie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>